TKDF’den Aile Bakanlığı’nın ‘Manisa’ açıklamasına yanıt: Çocuğun en temel hakları bizzat devlet eliyle ihlal edilmekte

Türkiye Bayan Dernekleri Federasyonu, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın 12 yaşındayken iki kişinin cinsel saldırısına uğradıktan sonra yurda yerleştirilen ve devlet korumasındayken pavyonda çalıştırıldığını belirtilen çocuğa dair yaptığı açıklamanın gerçeği yansıtmadığını belirtti. 

Türkiye Bayan Dernekleri Federasyonu, anne ile sürecin başından beri temas halinde olduklarını belirterek, “12 yaşındayken Kuşadası’nda iki erkeğin tecavüzüne uğrayan ve yaşadığı travma sonrası intihar teşebbüsünde bulunan kız çocuğu mahkemenin “güvenliğini” münasebet göstererek verdiği karar sonucu annesinin itirazına karşın 2022 yılı şubat ayında Manisa Çocuk Yurdu’na yerleştirilerek devlet müdafaasına alınmıştır.  Çocuğun annesi sürecin başından beri yanında olmamız sebebiyle kurumumuza başvurarak kızının Manisa’da yurttan kaçtığını ve kayıp olduğunu bildirerek takviye talep etmiştir. Annenin kurumumuza ilettiği bilgi ve dokümanlar aracılığıyla ilgili kurumlardan dayanak talep ettik ve mevzunun takibi için çocuğun annesi ve ilgili kurumlarla irtibatımızı sürdürdük.  Çocuğun İzmir Çiğli’de tedavi maksadıyla kaldığı merkeze götürülürken yanında devlet vazifelileri olduğu halde toplumsal hizmetlere ilişkin resmi araçtan kaçtığı ve 14 gündür kayıp olduğuna ait haberler ulusal basına yansımış ve sonrasında çocuk birkaç saat içinde kolluk kuvvetlerince bulunmuştur.” sözünü kullandı. 

Açıklamada şunlar kaydedildi:

Devlet korumasındayken kaybolan ve uzun müddet geçmesine karşın bulunamayan lakin sonrasında basında çıkan ısrarlı haberler sonucu süratlice bulunan çocuğun uğradığı istismarla ilgili olarak basında çıkan haberlere karşı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 19.12.2022 tarihinde basın açıklaması yapmıştır. Bahsi geçen basın açıklaması, yaşanılan gerçeklikler ve kurumumuzun elindeki bilgi, evrak ve sürece dair tanıklıklarımızla uyuşmamaktadır.

Devlet müdafaasına alınan çocuğun yaşadığı ağır travmatik süreçler göz önüne alınarak çok daha ihtimamla korunması ve gerekli tedbirlerin daha titizlikle alınması gerekli iken çocuğun hastaneye götürüldüğü resmi araçtan nasıl olup da kaçabildiği, günlerce bulunamadığı lakin olayın medyaya yansıması sonrası nasıl olup da bir anda bulunabildiği şaibelidir. Çocuğun en temel hakları şahsen devlet eliyle ihlal edilmektedir.  Bakanlığın açıklamasının gerçeği yansıtmadığı ve sistematik olarak gerçekleri gizleme eforunun ileride yaşanması olası misal hak ihlalleri ve mağduriyetlerin üstünü örtmeye yönelik kamuoyunu manipülatif olarak yönlendirme emeli taşıdığı görülmektedir.”


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da şu açıklamayı yapmıştı: 

“Bazı basın yayın organlarında yer alan “12 yaşında istismara uğradı, muhafaza altındayken pavyonda çalıştırıldı, artık kayıp” başlıklı haberlere ait açıklama yapılması gereği duyulmuştur.

Cinsel istismar mağduru 14 yaşındaki kız çocuğu, 5 Ocak 2021’de Aydın Çocuk Muhafaza ve Birinci Müdahale Birimi’nde muhafaza ve bakım altına alınmış, 24 Ocak 2022’de Manisa Çocuk Meskenleri Sitesi’ne nakli yapılmıştır. Burada, 24 Haziran 2022’de  “personele şiddet, kamu malına ziyan vermek” hareketlerinde bulunan çocuk, unsur bağımlılığı ve psikiyatrik tedavisi için Manisa Ruh ve Hudut Hastalıkları hastanesine yatırılmıştır.

Hastanede tedavisi tamamlandıktan sonra 29 Kasım 2022’de taburcu edilen çocuk, İzmir Çiğli Çocuk Meskenleri Sitesi Müdürlüğü’ne nakledilmiştir. 8 Aralık 2022’de Manisa Ruh ve Hudut Hastalıkları Hastanesi’nde daha evvel verilmiş denetim randevusuna, kuruluş aracıyla hemşire refakatinde gönderilen çocuk, hastaneden dönerken midesinin bulandığını belirterek aracın durdurulmasını istemiş,  araçtan hemşireyle birlikte indiklerinde süratle uzaklaşmıştır. Durum emniyet ünitelerine bildirilmiş ve annesine de haber verilmiştir.

Emniyet üniteleri tarafından aranan kız çocuğu 16 Aralık 2022’de bulunmuş ve İzmir/Çiğli’deki kuruluşumuzda müdafaa ve bakım altına alınmıştır. Bakanlığımızca çocuğun ruhsal sıhhatine ait süreç takip edilmekte ve gerekli süreçler yapılmaktadır.

Kız çocuğunun korunma ve bakım altında olduğu süreçte pavyonda çalıştığına ait annesinin argümanı üzerine araştırma yapılmıştır. Çocuğun Aydın’da ve Manisa’da muhafaza altında olduğu süreçte kuruluştan müsaadesiz ayrılmasından sonraki yapılan mesleksel görüşmelerde ve çocuğun emniyette verdiği sözlerinde bu türlü bir duruma rastlanmadığı, İzmir’de kuruluşta kaldığı 9 günlük süreçte müşahede altında tutulduğu ve rastgele bir cümbüş yerinde çalışmasının mümkün olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Haberde yer alan tersine tezler gerçeği yansıtmamaktadır.”

TIKLAYIN | Manisa’da pavyonda çalışan garson: Yurttan çıkarılan kızlar hususa alıştırılıp pavyona getiriliyor

TIKLAYIN | 12 yaşında istismara uğradı, müdafaa altındayken pavyonda çalıştırıldı, artık kayıp

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir