Son Dakika… TOKİ’den sosyal konut projesine başvuranlar için ‘dolandırıcılık’ uyarısı

Ekonomik kriz gün geçtikçe derinleşirken AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim öncesi konut krizine deva bulmak için ‘yüzyılın projesi’ denen toplumsal konut projesine sarıldı.

Toplu Konut Yönetimi (TOKİ) tarafından inşa edilecek “İlk Meskenim, Birinci İş Yerim” toplumsal konut projesine müracaatlar, 14 Eylül’de gece saatlerinde e-Devlet’ten başladı.

TOKİ ise konut dolandırıcılığına ait açıklamalarda bulundu. Açıklamada “Sosyal Konut Projemiz kapsamında ‘Başvurunuzun akabinde kurada öncelik sağlanacağı ve bunun için para talep edildiği’ istikametinde dolandırıcılık teşebbüsünde bulunulduğu şikayetleri gelmektedir” denildi.

TOKİ’den yapılan açıklama şu halde:

“Son günlerde konuta erişmekte zorlanan dar gelirli vatandaşları Konut sahibi yapan yönetimimizin ismi kullanılarak sahtekarlık ve dolandırıcılık teşebbüsünde bulunulduğu tespit edilmiştir.

Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesi olan 250 bin Toplumsal Konut Projemiz kapsamında ‘Başvurunuzun akabinde kurada öncelik sağlanacağı ve bunun için para talep edildiği’ istikametinde dolandırıcılık teşebbüsünde bulunulduğu şikayetleri gelmektedir.

Öncelikle belirtmek isteriz ki; Yönetimimiz tarafından satışa sunulan konutların müracaat toplama, mukavele imzalama, evre, teslim, tapu vb. süreçlerinin tamamı T. Halk Bankası ve T.V. Ziraat Bankası’nın yetkili şubeleri aracılığı ile yapılmakta öbür bir banka şubesi ve/veya şahıs hesapları üzerinden süreç yapılmamaktadır.

Ayrıca rastgele bir kooperatif yahut dernek vasıtasıyla bir talep ya da ön talep ya da kapora vb. alınarak süreç yapılmamaktadır. Bu sebeple size telefonla yahut şahsen ulaşarak kuralarda öncelik sağlayacaklarını vadeden, ödeme talep eden kişi yahut şahıslara prestij edilmemesi gerekmektedir. Ayrıyeten sizinle irtibata geçerek para talebinde bulunulması durumunda savcılığa cürüm duyurusunda bulunması gerekmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir