Naci Görür: ‘Biz Zaten Marmara İçin Alarm Vermiştik’

Prof. Dr. Naci Görür, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan evvel, Marmara sarsıntısı için alarm durumunda olduklarını söyledi. Görür ayrıyeten, daha evvel duyurduğu 9 şiddetindeki sarsıntı ihtarını da yeniledi.

Kahramanmaraş’ta yaşanan sarsıntılarda resmi sayılara nazaran yaklaşık 50 bin vatandaşımız hayatını kaybetmiş, milyonlarca insan ise evsiz kalmıştı.

Türkiye’nin en önde gelen yer bilimcilerinden Prof. Dr. Naci Görür, beklenen Marmara zelzelesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

KısaDalga’dan Yeşim Özdemir’e konuşan Görür, Kahramanmaraş’ta yaşanan zelzeleler öncesinde de Marmara Zelzelesi için alarm durumunda olduklarını söyledi.

Naci Görür, ülke genelinde zelzele durumundan alarm durumunda olması gereken yerleri şu formda açıkladı;

“Depremler olmadan dahi biz Marmara Bölgesi’nde zelzele alarmı vermiştik, bu bir. İkincisi Erzincan’ın doğusunda, Erzincan ile Bingöl Karlıova ortasında Yedisu Fay’ında zelzele beklediğimizi öngörmüştük.”

“Onun dışında Ege bölgesi, orası aslında sık sık küçük sarsıntılarla sarsılıyor. Oradaki sarsıntıların kaynağı da bu Helen Kıbrıs Yayı, orada hareketlilik fazla. Münasebetiyle İzmir’den Antalya’ya kadar kıyı bölgelerimizde irili ufaklı sarsıntılar öngörülüyor.”

“Bir de bu 6 Şubat sarsıntıları nedeniyle tahminen Adana Bölgesi’nde de gerilim transferi nedeniyle birtakım faylarda hareketlenme olabilir. Hatta Kıbrıs’ı dahi düşündük. Doğu Anadolu Bölgesi’ne yakın olarak; Kayseri, Sivas, Erzincan’ın doğusu yani Bingöl yakınları, Malatya. Malatya’nın bilhassa kuzeybatısı, kuzeyi. Orada Malatya Fayı ve Tuzla Fayı. Oralarda muhakkak hareketlenmeler gözlemlenebilir.”

Marmara Bölgesinde sarsıntı alarmı verdiklerini, bilhassa kıyıda on kilometre içerisinde kalan alanlarda zelzelenin epey şiddetli hissedileceğini ve Avrupa Yakası’nda zelzele ziyanlarının daha fazla hissedileceğini belirten Naci Görür, zelzelenin şiddetinin 9.0’ı bulacağını söz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir