Müdür atamalarında ‘branş önceliği’

ANKARA (İGFA) – Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı “Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme ve Görevlendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik kapsamında daha evvel yöneticilik vazifesinde bulunanlardan öğretmen olarak görev yapanlar, yine ve birinci sefer görevlendirmelerden sonra yapılacak duyuru üzerine yine görevlendirilmek üzere müracaatta bulunabilecek. Müracaatlar, “en az bir yıl yönetici olarak vazife yapmış olma” kuralıyla, daha evvel vazife yaptığı yöneticilik ya da daha alt yöneticilik misyonları için yapılabilecek.

Başvuruda bulunanların görevlendirilmeleri, Yönetmelik’in yine yönetici olarak görevlendirme kararlarına nazaran gerçekleştirilecek.

İller ortası isteğe bağlı olarak yöneticilik vazifesinden ayrılan yöneticiler, “yöneticilikten ayrılanların tekrar görevlendirilmesi” kapsamında müracaatta bulunabilecek.

MÜDÜR ATAMALARINDA “BRANŞ ÖNCELİĞİ”

Anaokulu, ilkokul ve imam hatip ortaokullarına müdür görevlendirmelerinde okul öncesi, sınıf öğretmenliği ile din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerine öncelik hakkı verilecek. Buna nazaran, anaokullarında okul öncesi öğretmenlerine, ilkokullarda sınıf öğretmenlerine, imam hatip ortaokullarında ise din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerine müdürlük görevlendirmelerinde öncelik tanınacak.

Yönetmelik’le, imam hatip liselerine din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinden, imam hatip ortaokullarına da imam hatip lisesi meslek dersleri öğretmenleri ortasından müdür olarak görevlendirme yapılabilmesi sağlandı.

İlk kez görevlendirme kapsamında bilim ve sanat merkezlerinde takımlı olarak vazife yapmış öğretmenlerden, bilim ve sanat merkezlerine müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak görevlendirilme isteğinde bulunanlara ve atölye, laboratuvar yahut meslek dersleri öğretmenlerinden mesleksel ve teknik ortaöğretim kurumlarına müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak görevlendirilme isteğinde bulunanlara, görevlendirmeye temel puana beş puan daha verilmesi sağlandı.

Yönetici olarak yine görevlendirilecek müdür adaylarına, konaklama ve seyahat hizmetleri, muhasebe ve finansman, yiyecek içecek hizmetleri, halkla bağlar ve tertip ile besin teknolojisi alan öğretmenlerinden öğretmenevi ve akşam sanat okullarına müdür olarak görevlendirme isteğinde bulunanlara, birinci fıkraya nazaran belirlenen görevlendirmeye temel puana beş puan daha verilecek.

Mesleki ve teknik eğitim kurumlarının müdür yardımcılarından en az ikisi atölye, laboratuvar yahut meslek dersleri öğretmenleri ortasından görevlendirilecek.

Müdür yardımcısı görevlendirilmelerinde bayan önceliği ve alan önceliği başka ayrı pahalandırılacak, birebir eğitim kurumunda her iki önceliğin olması durumunda, öncelikli aday puan üstünlüğüne nazaran belirlenecek. Özel eğitim öğretmenleri, özel eğitim normu bulunan eğitim kurumlarına yönetici olarak görevlendirilecek.

Yöneticilik vazifelerinin rastgele bir nedenle sona ermesine bağlı olarak öğretmenliğe atananlardan yönetici olarak görevlendirilmek isteyenlerin, birinci sefer görevlendirme ya da yöneticilikten ayrılanların yine görevlendirilmesi kapsamında müracaat yapabilmeleri sağlandı.

Yöneticilik misyonundan ayrılanların öğretmen olarak atanmalarına ilişkin karar de değiştirildi. Buna nazaran, dört yıllık vazife mühletini tamamlamadan istekleri üzerine ayrılanlar, alanlarında boş norm takım olması hâlinde yöneticiliğe görevlendirilmeden evvelki eğitim kurumuna, bu kurumda alanında boş norm takım bulunmaması hâlinde, ilçede boş norm takım bulunan eğitim kurumuna atanacak.

4 yıllık misyon mühletini tamamladıktan sonra ayrılanlar, yöneticilik misyonunda bulunduğu ilçe içinde durumlarına uygun bir eğitim kurumuna, ilçe içinde alanlarında boş norm takım bulunmaması hâlinde ise istekleri de dikkate alınarak vilayet içerisinde alanlarında boş norm takım bulunan eğitim kurumuna öğretmen olarak atanacak. Doğrudan Bakanlık merkez teşkilatına bağlı eğitim kurumlarına yapılan dört yıllık görevlendirmesi sona eren yöneticilerin ise tekrar yönetici olarak görevlendirilme yahut yöneticilikten ayrılanların yine görevlendirilmesi kapsamında görevlendirilmek üzere müracaatta bulunabilmeleri sağlandı.

Yönetici görevlendirme müracaat sıralaması ise “yeniden görevlendirme”, “ilk kere görevlendirme” ve “yöneticilikten ayrılanların tekrar görevlendirilmesi” biçiminde sıralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir