İsveç’ten bir skandal karar daha! Teröristlerin iadesi durduruldu…

Litvanta’nın başşehri Vilnius’ta gerçekleştirilen NATO doruğundan bir gün evvel Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ortasında gerçekleştirilen görüşme sonrası Türkiye İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yaktı.

Görüşme sonrası yapılan açıklamada, İsveç ve Türkiye ortasında güvenlik alanında yeni bir işbirliği düzeneği kurulacağı ve ittifak bünyesinde bir “Terörle Gayret Özel Koordinatörü” atanacağı duyuruldu.

SKANDAL KARAR: İADE SÜRECİ DURDURULDU

Türkiye’nin legal güvenlik korkularının giderilmesi için son bir yıldır çalıştıklarını, bu kapsamda PKK ile gayret için anayasa ve maddelerini değiştirildiğini belirten İsveç, NATO tepesinin üzerinden 24 saat geçmeden skandal bir karara daha imza attı.

İsveç’in resmi ulusal kanalı SVT, silahlı terör örgütü üyesi oldukları argümanıyla Türkiye’ye iade edilmesi kararlaştırılan iki kişinin iadesinin durdurulduğunu duyurdu.

FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUBU İKİ KİŞİ

AFP haber ajansı, iadeleri durdurulan FETÖ terör örgütü mensubu iki kişinin örgütün kendi içinde irtibat kurmak için kullandığı ‘bylock’ isimli uygulamayı kullandığını belirtti.

Ajansın haberine nazaran İsveç Yüksek Mahkemesi kelam konusu uygulamanın teröristlerin Türkiye’ye gönderilmesi için kâfi olmayacağını savunarak iade sürecini durdurdu.

AFP, Türkiye’nin İsveç’e verdiği iade listesinin NATO üyeliğine kesin onayın verilmesi için kilit bir rolde olduğunu hatırlattı.

İADE İÇİN HEM TÜRKİYE HEM İSVEÇ’TE HATA OLMASI GEREKİYOR

1 Haziran’da yürürlüğe giren yeni terörle uğraş yasası kapsamında İsveç’te terör örgütlerine üye olmak artık bir hata. Lakin kişinin ceza alabilmesi için terör etkinliğinde aktif rol alması gerekiyor.

Dagens Nyheter gazetesinde yer alan habere nazaran kelam konusu iki kişinin iade edilebilmesi için kullandıkları uygulamanın hem Türkiye’de hem İsveç’te cürüm teşkil etmesi gerekiyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir