İmamoğlu: Biraz geç oldu ama en azından akılları başına geldi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bağcılar’da ‘KİPTAŞ Bağcılar Kiraz Evler’ projesinin anahtar teslimi merasimine katıldı.

Burada konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “14 Mayıs’tan, seçimden çabucak sonra kentsel dönüşüm bütün Türkiye’ye gerçek ve sağlıklı bir modelle yaygınlaşacak. İstanbul’da geliştirdiğimiz modeli bütün ülkede uygulayacağız” sözlerini kullandı.

İstanbul’da uyguladıkları modeli hükümetin kopyaladığını ve uyguladığını belirten İmamoğlu, “Bu makûs bir şey değil. Hükümetin kopyalayıp uyguladığı bu modelin aslında biz birinci yaptığımızda, onlar bizi internet sitesi üzerinden “İstanbul yenileniyor” sistemi kurdunuz diye aşağı çekmeye çalıştıklarında gelin siz de uygulayın demiştik. Biraz geç oldu fakat en azından akılları başına geldi. Münasebetiyle kâfi ki yanlışsız kopyalansın, yanlışsız uygulansın, hiç kıymetli değil” dedi.

‘HAVAYA BAKIP İŞ YAPMAYACAKSINIZ’

İmamoğlu, konuşmasında şunları söyledi:

“Ne yapacağımızı, nasıl yapacağımızı çok uygun biliyoruz. Uzlaşma, tahliye üretim dahil tüm süreçleri ‘İstanbul Yenileniyor’ modeliyle yürütülen ve bugün hak sahiplerine anahtarlarını teslim edeceğimiz Bağcılar Kiraz Konutlar Projesi bu işi çok yeterli bildiğimizin ve hakikat yaptığımızın net olarak göstergesidir. Bakın burada binaların hepsinin yıkımını yaptık. 253 konut. Burası, 1992 yılında inşa edilmiş As Fatih Kent Sitesi. Eski site 2017 yılında riskli yapı ilan ediliyor. Sitede yaşayanlar, çok uzun müddet dönüşüm için deva aradılar. Dayanıksız bloklarda dehşet içinde yaşadılar. Sonuçta 2020’de ki tekrar bizim teşvikimizle üçte iki çoğunluğu sağladılar. Geldiler, Kiptaş’a başvurdular. Kiptaş örnek proje için çalışmalara başladı ve mimari projesini de site sakinleriyle paylaşıp onların beğenilerine de sunuldu. Nisan 2021’de yani tam 2 yıl evvel buranın yıkımını başlattığımızda arkadaşlarım 3 günde yıkılmasını planlamıştı lakin tam 8 saatte yıkıldı. O kadar berbat şartlarda olan bir binaydı. Bugün de burayı teslim ediyoruz. Bir örnek verelim. İstanbul’da bugün kampanya yapan aklın örneğini; TOKİ Tuzla’da 3 buçuk yılda 508 adet konutun sadece temelini atabildi şu ana kadar. Onun için ben arkadaşlarıma daima söyledim. Havaya bakıp iş yapmayacaksınız. Vatandaşla konuştuğunuz her işi vaktinde teslim edeceksiniz. Onun için ben buradan Kiptaş’ın emek veren bütün çalışanlarına, buradaki yüklenici kardeşlerime, onların çalışanlarına, genel müdürüne, idaresine yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

Ekrem İmamoğlu’nun konuşması sonrası, 253 konut ve 1 kreşten oluşan projenin, anahtar teslimlerinin bir kısmı sahnede gerçekleştirildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir