AKP’li belediye haklarını isteyen 16 şoförü işten çıkardı

AKP’li Elazığ Belediyesi iştiraklerinden olan  EBUAŞ A.Ş. bünyesinde çalışan  otobüs sürücüleri 5 yıldır yapılmayan kontrat ve BELPER’e geçiş talepleri  belediye idaresi tarafından verilen kelamlara karşın tutulmadı.

Uzun yıllardır haklarını alamayan sürücüler taleplerinin dikkate alınması için iş bırakma yoluna gitti. Sürücülerin işine son veren belediye idaresi ise “Sadece bu alanda görevlendirilmek üzere işe alımları gerçekleştirilen çalışanların maaş ve özlük hakları noktasında bugüne kadar hiçbir kayıpları kelam konusu dahi olmamıştır” diyerek emekçileri suçladı.

BELEDİYE PERSONELLERİ SUÇLADI 

Elazığ Belediyesi tarafından ELBÜS işçisiyle ilgili yapılan yazılı açıklamada, “EBUAŞ bünyesinde özel eğitimle donatılarak ELBÜS’leri kullanmak üzere görevlendirilen şoförler, 29 Aralık tarihi itibariyle hiçbir türel tabana dayanmaksızın EBUAŞ bünyesinden BELPER bünyesine geçme talebiyle iş bırakma yoluna gitmişlerdir. Yalnızca bu alanda görevlendirilmek üzere işe alımları gerçekleştirilen çalışanların maaş ve özlük hakları noktasında bugüne kadar hiçbir kayıpları kelam konusu dahi olmamıştır. Başta maaş ödemesi olmak üzere bir gecikme dahi yaşamamalarına karşın, ortaya koydukları haksız taleplerle vatandaşlarımızın kısa periyodik de olsa mağduriyetlerine sebep olmuşlardır. Bu çalışanlar hakkında kurumumuz tarafından gerekli yasal süreçler başlatılmıştır. Vatandaşlarımıza en kaliteli hizmeti, en ülkü formda sunmak maksadıyla kentimize hizmet etmeyi birincil önceliğimiz olarak kabul ediyoruz. Vatandaşlarımıza sunduğumuz hizmet kalitesini düşürmeye yönelik teşebbüslere asla müsamaha gösterilemeyecektir” denildi.

“‘SÖZLEŞME YAPILACAK’ SÖZLERİ TUTULMADI”

İsminin yazılmasını istemeyen işten çıkartılan sürücülerden biri şunları söyledi;

“Elazığ Belediyesi bünyesinde olan EBAUŞ A.Ş. de sürücü olarak çalışıyordum. Dün ben dahil  16 sürücünün çıkışını verdiler bize verilen kelamlar tutulmadı. 5 yıldır sözleşmesiz bir halde çalışıyorduk kontratımızın yapılması, şirket bünyesinden BELPER’e geçme taleplerimiz olmuştu. Özel kalem müdürü bizlere ‘sizi BELPER bünyesine alacağız, kontratlarınızı yapacağız’ diye kelamlar vermişti lakin kelamlarını tutmadı.  ‘Siz bize kelam verdiniz’ diye hatırlatmamıza karşın ‘ben size o sözleri vermedim siz palavra söylüyorsunuz’ diye inkar etti.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir