Abide Köprülü Kavşağı’nı yapan şirket sahte belgeyle ihale almaya kalkmış!

Şanlıurfa’da sel felaketinin en ağır yaşandığı Abide Köprülü Kavşağı’nı 104 milyon TL’ye yapan OHİTAN isimli firmanın düzmece dokümanla ihale almaya kalkıştığı argümanını yazdı. Evvelki gün toplumsal medya hesabından şirkete ait yaptığı paylaşımını silmesi için kendisini mahkeme ile tehdit eden bir ileti aldığını belirten gazeteci Murat Ağırel, “Bana tweet sildirmeye çalışan şirketin ihaleyi almak için sunduğu iş tecrübe evrakları düzmece çıktı” dedi.

Ağırel yazısında kelam konusu şirketin açıklamasına da yer verdi. Şirket avukatı, “Daha tüzel süreç tamamlanmadı. Yargıya taşıyacağız, dava devam ediyor. Biz karara itiraz edeceğiz. Zira yönetimin yaptığı usulsüzlükler var. Yasaklama kararı kelamla alındı. Burada bir arka niyet var. Yurtdışına kelamla sordular. Kelamlı beyan ile yasaklama kararı çıktı. Doçentlerden görüş aldık ve evraka sunacağız” dedi.
Ağırel’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Mesaj kutuma firmanın resmi Twitter adresinden altgeçidi kendilerinin yapmadığını yalnızca üstgeçitleri yaptığını belirten, bu nedenle benim paylaşımımı silmemi isteyen, silmezsem mahkeme ile tehdit eden bir bildiri geldi. Firmanın ve yetkililerinin neden ısrarcı olduklarını anladım. DSİ (Devlet Su İşleri) 2 Kasım 2022 tarihinde muhakkak istekliler (!) ortasında ihale düzenliyor. İhaleye mevzu işin ismi Silvan Tüneli İkmali 2. kısım. Yani tünel yaptırılacak. İhaleyi Dentaş Memleketler arası İnşaat AŞ ve OHİTAN İnşaat Mühendislik iş iştiraki alıyor.

Bu tıp ihalelerde firmalar tarafından iş tecrübe dokümanı firmalar tarafından sunulur. OHİTAN İnşaat da yurtdışında üstlendikleri işlerin tecrübe evrakını sisteme yüklüyor.

Buna nazaran şirket, Irak’ta Penjwen Tünel İmal işini 2014 tarihindeki mukavele ile 138 milyon 232 bin dolar karşılığında yapıyor. Tekrar Irak’ta Süleymaniye-Darbendikan Yol İmal işini, 184 milyon 706 bin dolar karşılığında 2016 yılında teslim ettiği belirtiliyor.

Ancak ihaleye katılanlardan biri bu sunulan iş tecrübe evraklarının uydurma olduğunu Kamu İhale Kurumu’na (KİK) bildiriyor. İhale kurumu şikâyeti kayda alıyor ve soruşturmaya başlıyor.

Durum Dışişleri Bakanlığı’na soruluyor. Bakanlık da (25 Ocak 2023 tarih ve 35549316 sayılı) Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler Genel Müdürlüğü yazısında süreci anlatıyor.

Şirketin iş bitirme dokümanlarında sundukları projeleri evvel IKBY İmar ve İskân Bakanlığı’na soruyorlar. Rastgele bir kayıt çıkmıyor. Daha sonra Erbil Başkonsolosluğu şirketi araştırıyor. Gerek Penjwen Kaymakamlığı gerek Süleymaniye Karayolları Müdürlüğü gerekse valiliğin projeler şubesi nezdinde yapılan araştırma sonucunda, “Penjwen Tüneli” projesinin yalnızca İranlı bir firma tarafından dizaynının yapıldığını lakin, projenin fiiliyatta hayata geçirilmediğini belirtiyorlar.

Dışişleri Bakanlığı bununla da yetinmiyor. Bu sefer yerinde tespit için Erbil Başkonsolosluğu refakatinde Irak/Erbil, Süleymaniye’ye 21-23 Ocak’ta heyet gönderiyor. Görevlendirilen heyetin temas sonrası hazırladığı “Yurtdışı süreksiz misyon raporu”nda özetle müracaat sahibi şirketin yaptığı argüman edilen “Penjwen Tünel İmal İşi”nin hiç var olmadığı belirtiliyor.

Devamında, “Süleymaniye Darbendikan Yol İmal İşi”nin hiçbir kısmının bu firma tarafından yapılmadığı, resmi yazı ile bildirilmiş olmakla birlikte Erbil’de Irak Kürt Bölgesel İdaresi, İmar ve İskân Bakan Yardımcısı Dr. Agreen Abdulla Azeez, Süleymaniye Karayolları Genel Müdürü Muhammed Celil Mecid ve Süleymaniye Yol ve Köprüler Genel Müdür Yardımcısı Salih Abdullah Kadır ile yapılan görüşmelerde de bu durumun teyit edildiği aktarılıyor. Ayrıyeten yapıldığı tez edilen tünelin, Erbil’deki firma ortağı tarafından ne harita üzerinde ne de yerinde gösterilemediği söz ediliyor.”

Şirketten açıklama: Karara itiraz edeceğiz, burada bir arka niyet var
Ağırel, şirketin avukatının hususa ait şu açıklamasına yer verdi:

“Irak’ı yine yapılandıran firmayız”
Şirket avukatı, Ağırel’in “Bu işler yapıldı mı yapılmadı mı?” sorusuna, “Tabii ki yapıldı. O projeler değil diğer birçok proje yaptık. Irak’ı tekrar yapılandıran firmayız. Ülkemize 170 milyar dolarlık iş yaptık. Kontrat, hakedişler… Biz de mahkemeye sunacağız” karşılığını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir