ABD Genelkurmay Başkanı: Rus pilotun kasıtlı çarptığından emin değiliz

Milley, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Ukrayna Savunma Temas Kümesi toplantısının akabinde ortak basın toplantısı düzenledi. Rusya’ya ilişkin 2 Su-27 savaş uçağının Karadeniz üzerinde ABD MQ-9 keşif ve istihbarat İHA’sına tedbire yaptığı sırada uçaklardan birinin İHA’yı çarparak düşürmesine yönelik tartışmalar basın toplantısında gündeme geldi.

Rusya’nın ABD İHA’sını düşürmesinin kasıtlı olup olmadığının sorulması üzerine Milley, önlemenin ve İHA’ya karşı hayli saldırgan davranışın kasıtlı, gayri profesyonel ve tehlikeli olduğunu söyledi. ABD’li general, “Elimizde manzaralı ispat var. Buradaki kasıt konusunda kuşku yok lakin uçağın fizikî temasının kasıtlı olup olmadığı konusunda emin değilim. Bunu tespit etmeye çalışacağız. Bu noktada kesin bir şey yok” dedi.

Milley, İHA’nın enkazının çıkarılıp çıkarılmayacağının değerlendirileceğini, ABD’nin bölgede gemisinin olmadığını lakin bölgede müttefikleri olduğunu lisana getirdi.

İHA’nın 500 fit yahut daha derine inmiş olabileceğini değerlendirdiklerini aktaran Milley, “Bu derinlikten bir enkaz çıkarmak hayli güç olacaktır” diye konuştu.

Milley Gerasimov ile görüştü

Toplantıdan bir mühlet sonra ABD Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Milley’in, Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valery Gerasimov ile telefonda görüştüğü bildirildi. Görüşmenin içeriğine ait bilgi verilmedi.

Bakan Austin ise Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile konuştuklarını ve İHA’nın düşürülmesine ait telaşlarını Rus mevkidaşına ilettiğini söyledi.

Austin “Yanlış hesaplamalarını önlemek için bağlantı kanallarının açık olması epeyce faydalı” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir