ABD Anayasa Mahkemesi: Halkbank dosya ve delillerini acilen ulaştırın

Amerika Birleşik Devletleri(ABD) Anayasa Mahkemesi, Halkbank’ın ABD’de yargılanamayacağı gerekçesiyle yaptığı temyiz müracaatıyla ilgili duruşmadan bir ay evvel, alt mahkemedeki dava evrakının tamamının hemen kendilerine ulaştırılmasını istedi.

VOA Türkçe’nin haberine nazaran, ABD Anayasa Mahkemesi 17 Ocak’ta, Halkbank’ın “Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası”na nazaran ülkede yargılanamayacağı gerekçesiyle yaptığı temyiz müracaatıyla ilgili duruşmadan bir ay evvel, bir alt mahkemedeki davayla ilgili evrakın tamamının ivedilikle kendilerine ulaştırılmasını talep etti.

Halkbank, “Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası” kapsamına girdiği için New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’ne başvurmuş lakin Hakim Richard Berman, temyiz talebini reddetmişti. Farklı tarihlerde iki defa kararın temyizi için başvurulan İkinci Bölge İstinaf Mahkemesi de federal mahkemeyle birebir kararı alıp, temyiz müracaatının reddine karar vermişti.

“Materyaller mühürlü olarak teslim edilmeli”

Anayasa Mahkemesi, İstinaf Mahkemesi’nde kayda alınmış tüm soruşturma kanıtlarının, dokümanlar, ek belgeler, diskler, görüntü kayıtları, ses kayıtları ve Halkbank’la ilgili misal tüm gereçlerin acilen özel kargo şirketine bağlı kuryeyle mühürlü olarak kendilerine iletilmesini istedi.

İstinaf Mahkemesi’nden ellerinde Halkbank davasıyla ilgili kapalı evraklar, kayıtlar varsa bu malzemeleri mühürleyip kayıt altına alınmasından sonra kendilerine ulaştırılması da talep edildi. Mahkeme, şayet kimi bilgiler mahkemeye bağlı şifreli web sitelerindeyse bu linklerin de hemen kendileriyle paylaşılmasını istedi.

Hukukçulara nazaran, birinci duruşmada karar çıkabilir

Dava sürecini takip eden hukukçular, bir ay sonra yapılacak duruşma öncesi, Anayasa Mahkemesi’nin iki sefer Halkbank’ın aleyhine karar almış alt mahkemeden tüm evrak ve kanıtları istemesinin birinci duruşmada kararın çıkabileceği istikametinde bir işaret olduğunu öne sürdüler. Hukukçular, alt mahkemenin daha evvel Halkbank aleyhine iki sefer almış olduğu kararın bir benzerini Anayasa Mahkemesi’nde de çıkabileceğini tez etti.

TIKLAYIN I Halkbankası’nın ABD Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı müracaatın reddi istendi

TIKLAYIN I Halkbank, ABD Anayasa Mahkemesi tarafından dinlenecek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir