103 yıl önceki ilk nüsha hediye edildi

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara Ulus’ta Sebilürreşad Kültür ve Sanat Merkezi’nin açılışında kıymetli iletiler verdi.

Törene, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AK Parti Genel Lider Yardımcısı Ömer İleri, İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Ersoy Argon, bazı AK Parti milletvekilleri ile Cumhur İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Lider adayı ve Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok da katıldı.

“Ruhunu kaybetmiş bir milletin cesetten ibaret kalacağı anlayışıyla medeniyetimizin, tarihimizin, kültürümüzün köklerine inmeyi gaye edinen her çabayı desteklemek boynumuzun borcudur.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, buluşmanın ulusal şair Mehmet Akif Ersoy’un millete ve kültüre armağanı olan bir öteki emanetinin ihyası etrafında yürütülen çalışmalara borçlu olunduğunu belirterek, “Ankara’mızın eski pahalarını bünyesinde barındıran Ulus’taki bu tarihî bina, Sebilürreşad Kültür ve Sanat Merkezi’ne dönüştürülerek ülkemize kazandırılmıştır. Uzun yıllar kendi hâline terk edilen bu binayı dergi-müze, stant salonu ve öbür üniteleriyle yine kültür-sanat hayatımıza kazandıran tüm Sebilürreşad grubuna teşekkür ediyorum. Bu cins yapıtların ve buralarda yürütülecek faaliyetlerin Ankara’nın taşına, toprağına, havasına nüfuz eden Ulusal Uğraş ruhunun yeni kuşaklara aktarılmasında çok kıymetli misyonlar yerine getireceğine inanıyorum” dedi.

“Tarihe iz bırakmak demek, dişinizle tırnağınızla yüreğinizle zihninizle vereceğimiz bir büyük çabayı göze almak demektir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hiçbir aksiyona girmeden, yalnızca oturduğu yerden yapılanları eleştirerek tarihe mal olmuş kimse göremezsiniz. Geride ister fikri ister fiili ister maddi eser bırakmamış olanların yerinde yeller eseceğini söyleyen gönül sultanlarının bizatihi kendi mirasları bu hakikatin en somut örneğidir” dedi.

Sebilürreşad Kültür ve Sanat Merkezi’ni maziden atiye köprü kuran mütevazı ancak değerli bir adım olarak gördüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Burada zihinlerini ve gönüllerini besleyerek kendilerini yetiştirecek evlatlarımızın her biri geleceğin Mehmet Akif adayları olacaktır. Sırat-ı Müstakim ve sonraki ismiyle Sebilürreşad mecmuaları Osmanlı’nın son devirlerinde yaşanan ‘bu ülke ve bu millet nasıl kurtulur?’ diye tabir edebileceğimiz fikri arayışın mahsulüdür. Devrin aydınları, Yusuf Akçura’nın ‘Üç usulü siyaset’ diye formüle ettiği Osmanlıcılık, İslamcılık, Türkçülük ve daha sonra ek edilen Batıcılık akımları ortasında bu arayışı sürdürmüşlerdir.” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mehmet Akif’in en büyük özelliğinin ümidi asla kaybetmemesi, sebatı, azmi, kararlılığı elden bırakmaması olduğunu belirterek, “Bu milletin ve bu toprakların sesi olan Orhan Gencebay’ın, “Düşe kalka varacağım yanıp sönen ümidime, uğraş et meczup gönlüm derman gelsin dizlerime.” dizelerini anımsatarak “Gerçekten de düşe kalka yürüttüğümüz bu çabada ümidi asla elden bırakmayacağız. Gerekirse dizlerimizdeki son dermanı da kullanarak bu kutlu bayrağı dünyanın burcuna dikeceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, en büyük mirasın bu gayret ruhu, medeniyet şuuru ve arayış şuuru olduğuna inandığını tabir eden Erdoğan’a konuşması sonrasında 17 Şubat 1921’de İstiklal Marşı’nın yayımlandığı birinci Sebilürreşad nüshası armağan edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir